kar_big6.jpg

קארפטוס - האי היווני שלי

 

האי היווני שלי

May 28, 2015

קרפאטוס הוא אי לתיירים היודעים מה הם מחפשים, יעד מיוחד ואותנטי, שטרם נרמס תחת רגלי גדודי התיירים. 

מרכז האי נשלט על ידי יער צפוף וסביב הכפרים מטפחים המקומיים כרמים ומטעי פרי. רק כבישים מעטים חוצים את האי, חלקם עדיין לא סלולים והם עבירים לרכבי שטח בלבד, כך שהטבע יכול להמשיך ולפרוח.

ומה עוד עושים כאן? בעיקר נחים, תופסים שמש על החוף או על שפת הבריכה, מתבשמים מריחות הסמטאות הצרות, טועמים את טעמי האוכל המקומי, "תופסים ראש" באחת הטברנות הפזורות על החוף עם מוסיקה יוונית טובה ושמחת החיים המדבקת של המקומיים. 

 

 

 

 

לתייר הרגוע

בקרפאטוס (קרפטוס,קרפאתוס) אין לאן למהר. אחרי ארוחת בוקר טובה, על המרפסת הצופה אל הים, אפשר לרדת אל החוף, ברגל, בנסיעה קצרה או בשייט. 

חופי טורקיז רבים פזורים סביב האי. חלקם חוליים ואחרים עם חלוקי אבן קטנים, חלקם מוקפים מצוקים פראיים וחלקם מתמזגים עם כפרים ציוריים, אך בכולם מים זכים וצלולים שעושים טוב על הנשמה. 

לחלק מהחופים ניתן להגיע רק ברכבי שטח או בשייט הם ממש חופים פרטיים של המעטים הטורחים ומגעים אליהם.

 

 

לתייר הפעלתן

ברחבי האי מסלולי הליכה רבים שיצעידו אותכם בנחת בין הכפרים ובינות עצי החורש. 

מסלול מעניין במיוחד מגיע למערת נטיפים קטנה – מערת ליניאטיס. 

בכפרים עדיין ניתן לראות תחנות רוח ותחנות המונעות ע"י מים.

 

 

לתייר האתגרי

את פסגות ההימלאיה לא תכבשו כאן, כי פסגה של 1,215 מטר, פסגת הר לאסטוס, היא השיא.הטיפוס אליה, מגובה פני הים, הוא בהחלט אתגר, והנוף המזומן לכובשים אותה – הרים וחופים מכל עבר, בהחלט מצדיק את המאמץ.

מטיילים הזקוקים ליותר אדרנלין, ימצאו אותו בטיפוס על המצוקים הגבוהים, המזדקרים מעל אחד החופים היפים באי – חוף קירה פאנאיה. 

חובבי גלישת הגלים ייהנו מרוחות המלטמי, רוחות הצפון של הים האגאי, בחוף אפיארטי או חוף אגריאו לָאֻופוָטָאמוֹ. 

אוהבי השקט יוכלו למצוא אותו בין הדגים, בצלילה אל מערות סלעיות או ספינה טבועה, אבל גם שנורקלים יעשו את העבודה. 

 

 

 

 

 

הים הקארפטי 

הים שוכן שולי בדרום-מזרח הים האגאי. הים הקארפטי משתרע בין החוף המזרחי של כרתים, החוף המערבי של רודוס, והאיים הדודקאנסיים, הוא מתחבר לים כרתים במערב ולים לוב בדרום-מזרח.

הים נקרא על שם האי קרפאטוס(קרפטוס,קרפאתוסת Κάρπαθος) השוכן במרכזו .

בים הקארפטי כמה איים קטנים, שרובם בלתי-מיושבים (מלבד קאסוס (Κάσος) (קרפטוס,קרפאתוס), אך בעלי חשיבות כאתרי רבייה לציפורים בסכנת הכחדה. 

 

 

 

 

 

כפרים שקטים יותר או פחות

באי קרפאטוס (קרפטוס,קרפאתוס) כפרים רבים שהזמן כמעט לא נגע בהם. חלקם שוכנים בבדידות מזהרת על מצוק מעל הים, וחלקם נחבאים בהרים. אל כפרים אחדים, כמו הכפר הקטן אולימפוס בצפון האי, ניתן להגיע רק ברכבי שטח או בשייט, ואלו מציעים אותנטיות רבה עוד יותר. 

מי שמחפש מעט יותר פעילות ימצא אותה בעיר הבירה פיגאדיה המציעה בתי מלון רבים, מסעדות, בתי קפה, בארים, חנויות, שווקים קטנים, וכמובן טברנות. מי שירצה יותר שקט, ירחיק אל אחד הכפרים האחרים.

 

 

היסטוריה

למחפשים קצת היסטוריה ותרבות, מציע האי מספר אתרים ארכיאולוגיים ושני מוזיאונים לארכיאולוגיה. 

שני מוזיאונים לפולקלור משלימים את תמונת הלבוש, עבודות היד, המנהגים, המוסיקה, הריקודים והמאכלים, אותם תראו ותטעמו ברחבי האי.

ממצאים ארכיאולוגיים, אותם ניתן לראות על האי, מצביעים על התיישבות כבר בתקופה הניאוליתית (תקופת האבן החדשה), ועל נוכחותה של התרבות המינואית, שהתפתחה באי השכן כרתים.

עמים כובשים רבים שלטו על האי וטבעו בו את חותמם. במשך קרוב ל- 400 שנה שלטו באי הטורקים, שלא ישבו באי אך הטילו מסים על תושביו. רק בשנת 1948 צורף האי קרפאתוס רשמית ליוון.