נגישות

זה דווקא די נעים לראות אי סגור/ עמוס סרי לוי- מומחה ליוון ומנהל את 'איילה אל האופק'

נוסע לקרפטוס בחורף? מה יש לעשות שם? מישהוא בכלל נמצא שם בחורף? איך תגיע?  יש מעבורות?
 
ובכן תמיד עניין אותי איך נראה אי תיירותי בחורף. קרפטוס הוא מעניין במיוחד מכיוון שייחודו משאר האיים הדדקנוטיים עליהם נמנים גם האיים המגה תיירותיים של רודוס וכרתים.  קרפטוס תמיד היה מהמרוחקים והפחות מוכרים באיי יוון. ככזה הוא גם אחד האיים האחרונים שהתגלו לתייר הישראלי. רק בשנת 2013 החלו לנחות באי טיסות ישירות מישראל וגם אז במספרים קטנים מאוד. 
לא יותר מ 120 ישראלים שוהים באי הזה בכל רגע נתון. 
גם תיירים מארצות אחרות לא ממש מציפים את האי הגדול יחסית בשטח אך קטן במספר תושביו כ 6,000 תושבים קבועים בלבד.
בארה״ב חיים יותר מ 20,000 מתושבי האי שעד סוף שנות השמונים סבל ממיתון כלכלי קשה ומאזן הגירה שלילי. 
התהליך נבלם החל משנות התשעים המוקדמות תודות לפריחה התיירותית המתמשכת של יוון בכלל והאיים בפרט.
באותו זמן יצאה ממשלת יוון ביוזמה המאפשרת ליוונים שהגרו ממנה, ואשר רבים מהם נותרו קשורים אליה רגשית ותרבותית להחזיר את הונם ולהשקיע בתשתיות תיירותיות בעיקר באיים.  המדינה מצידה העניקה מענקים נדיבים ליזמים שאכן נענו ההשקעות זרמו בהיקפים גדולים.   
גם מלון בן רייז בו שהיתי נבנה בימים אלו על ידי אביו של מייק מנהל המלון היום. 
התוצאות לא איחרו לבוא. 
רק בשנת  2018 לבדה, ביקרו ביוון יותר מ 30 מיליון תיירים,  רובם המכריע בחודשי האביב והקיץ ( פי 7.5 מהמספר של תיירים שביקרו בישראל באותה שנה)
 
יש שני בתי מלון חדשים אותם גם אני למרות היותי תיירן מקצועי לא הכרתי. לנו אנשי התיירות שמורה הפריבילגיה להגיע ליעדים אתרים ומלונות לפני כולם ולהחליט אם הם מתאימים להכלל בתכנית הפעילות של העונות הבאות. 
 
לרוב, הביקורים האלו נעשים בסתיו לקראת תום העונה התיירותית.  למרות זאת במקרה הנ״ל נוצר צורך לבקר בקרפטוס באופן מיידי.  
 
איך מגיעים
כ 5 טיסות בשבוע מקשרות את אתונה עם קרפטוס. הטיסה אורכת כשעה. 
יש גם שירות מעבורות של 2-3 מעבורות בשבוע מאוגוסט אליה יש לעיתים טיסות שכר מישראל גם מחוץ לעונה. 
השיט במעבורת אורך מספר שעות. 
 
ההבדל מהקיץ ניכר כבר מייד עם היציאה משדה התעופה הכמעט נטוש. 
 יצאתי מבניין הטרמינל הקטן יחד עם שאר שותפי לטיסה כ 40 נוסעים סך הכל, כולם מקומיים.
צעדתי אל מחוץ למבנה מחפש את שורת המוניות המעטרת כל שדה תעופה כמעט בכל מקום בעולם, גשם מעורב בשלג שהצליף  בפראות בחוץ   ושום  מונית  לא נראתה באופק. 
 
שאר הנוסעים שהגיעו איתי נאספו זה אחר זה למכוניות פרטיות שחיכו להם. בצד עמדה חבורת נערות צעירות ויפות שחזרו מבילוי באתונה, כששאלתי על מונית שלפה אחת מהן טלפון נייד וחייגה לחבר שהוא גם נהג מונית. למרבית האכזבה, הטלפון היה מנותק. 
טוב קר מידי היא התנצלה בשמו ונכנסה לרכב שבא לאסוף אותה ואת חברותיה. 
 
 מייד אחריהן עצרה מכונית קטנטנה שאספה את האחרונה שעדיין עמדה מחוץ לטרמינל.  זאת הייתה אישה בשנות ה 40 לחייה עם תספורת קצרה ואופנתית שתפסה את תשומת ליבי במהלך הטיסה, היא הפגינה רגשות מוחצנים במהלך הנחיתה.  קרפטוס ידוע במשטר רוחות פעיל ואקטיבי ולקראת הנחיתה המטוס החל להתנודד ברוחות העזות,  רבים מהנוסעים החלו להצטלב וללחוש תפילה ירישית. עם הנחיתה  החלקה כולם התרווחו במושביהם אבל דווקה האישה בעלת התספורת הקצרה, פצחה בצחוק קולני ומתגלגל של שחרור.  ניכר שהיא סובלת מפחד טיסה והנחיתה שחררה משהוא בתוכה היא צחקה וקראה קריאות שמחה ביוונית שלא הבנתי אך הם נשמעו כמו קריאות שמחה של מי שחוזר הביתה מגלות ארוכה. ושאין לו שום פחד קהל או ביישנות כלשהיא.
החלטתי גם אני להתגבר על הביישנות ושאלתי אותה אם היא בדרך לפיגדיה בירת האי ואם אוכל לקבל טרמפ אל העיר. 
תשובתה הייתה חיובית לא המתנתי שנייה מיותרת ודחסתי את חפציי ואת עצמי למושב האחורי. לאחר שיחה קצרה להפתעתי מתברר שאני מקבל טרמפ מזמרת הרוק היחידה באי שחוץ מהופעות מתפרנסת גם מלימוד מוסיקה. 
לאור מבטי המופתע אמרה אוונג׳ליקה שבעצם היא דווקא עשתה את הדרך ההפוכה מרוב תושבי האי שהגרו לעיר הגדולה או מעבר לים, היא דווקא הייתה תושבת אתונה עד לא מזמן שהחליטה שלהיות הזמרת היחידה באי יש משמעות רבה יותר מלהמשיך במרוץ העכברים בדרך אל התהילה שאולי מחכה בעיר הגדולה. 
אוונג׳ליקה הורידה אותי בפתח המלון שם הזמנתי חדר מראש. 
 שוב להפתעתי לא חיכה לי איש, המלון היה ריק לחלוטין אבל על דלפק הקבלה היה מונח מפתח אחד המפתח לחדר 104. 
הבנתי את הרמז חדר 104 הוא שלי וכנראה שאני האורח היחיד במלון. 
כאשר פגשתי למחרת  את מייק מנהל המלון בזמן ארוחת הבוקר התברר שאני האורח הראשון לשנת 2019. 
 
לאחר יום של משאים ומתנים עם בעלי בתי מלון וסוכני תיירות נכנסתי ללגימה של שוקו חם בקפה דל מאר אחד משני בתי הקפה היחידים הפתוחים באי. 
 למרות הקור בחוץ והגשם המעורב בשלג שהשתולל בחוץ, בית הקפה היה חמים ומלא בגברים מקומיים שישבו וצפו יחד במשחק כדורגל שהוקרן על מסך טלביזיה ענק. 
לאחר יום של הליכה בין בתי מלון ברוח מקפיאת עצמות פשטתי את המעיל הארוך בו התעטפתי כל היום וצפיתי בהנאה עם המקומיים במשחק. 
 
עם כניסתי חזרה למלון חיכו לי בפתח מנהל המלון ואביו ובישרו לי שהתקשרו מקפה דל מאר ומסרו שמצאו את הדרכון שלי. מופתע מיד שלחתי את ידי אל כיס המעיל שם היה מונח הדרכון ואכן הוא לא היה שם. 
לאחר ההקלה הגדולה, התעוררה השאלה, איך ידעו אנשי קפה דל מאר  עמם לא שוחחתי כלל שאני מתארח אצלכם? שאלתי. 
חיוך רחב התפשט על פניהם. הרי אתה התייר היחיד באי ובקרפטוס  אין סודות. 
 
 
מידע שימושי. 
העונה בקרפטוס כמו כמעט בכל איי יוון מתחילה ב 15/4 כאשר המלונות הגדולים נפתחים רק כחודש אחר כך העונה מסתיימת ב 15/10. 
במהלך העונה לתיירים מוצע כל טוב העולם- טוב הכל חוץ  משקט ושלווה. 
אז אם אתם אוהבי שקט, נהנים לגלגל שיחה ולהכיר גם את המקומיים ואינכם חוששים מהנתיב האלטרנטיבי לחופשה תמצאו כאן  מספר נקודות שיעזרו לנופשים מחוץ לעונה. 
 
מלונות- רק שני מלונות של ממש פתוחים מחוץ לעונה 
שניהם כמעט צמודים זה לזב ודומים ברמתם הצנועה. 
מלון Sun Rise
Iמלון Oceanside הסמוך. 
שניהם מציעים חדרים פשוטים בסיסיים אך נקיים עם נוף למפרץ קרפטוס וקירבה לנמל ולסמטאות העיר העתיקה של פיגדיה. 
 
איפה לאכול בפיגדיה - באי  עובדת בחורף מסעדה אמיתית אחת ועוד מספר מזללות לאוכל יווני מהיר,  מסעדת Ellenicon. מסעדה של אוכל יווני טעים  מגוון ואותנטי.  בחורף  מגישים מרקים עשירים טעימים ומשביעים שהם ארוחה בפני עצמה.  נסו את מרק החומוס שם, מהטובים שטעמתי. 
 
בקצה הטיילת תמצאו גם פיצריה ראויה נסו את הפיצה היוונית. 
 
כשני בתי קפה ראויים לשמם פועלים באופן סדיר,  קפה Del Mar  שממוקם מול הכניסה לנמל  הוא המודרני והגדול שביניהם.  כאן מתכנסים גברי האי מהדור הצעיר יותר 40-60  לצפיה משותפת באירועי ספורט.כאשר שאלתי את רוניס אחיו של בעל בית הקפה, היכן נשות העיר מסר לי שבקצה הטיילת יש גם להן מקום מפגש. לי אישית לא יצא לאמת את הטענה הזאת. 
 
קפה Aktaion ממוקם רק כמה עשרות מטרים ממסעדת Ellenicon. 
זהו בית קפה קטן יחסית שמהווה את נקודת המפגש של זקני השבט 60+ 
 המקום נפתח מידי יום ב 1600 עד 2300 ותיקי האי (הגברים ורק הם) יושבים על כוסית רקי או קפה, משחקים דמקה או שש בש מעשנים בכבדות וצופים בתכניות טבע מבית היוצר של נשיונל ג'יאוגרפיק. 
 
מובן מאיליו לכולם שאף אחד לא ממהר לשום מקום ובהחלט לגיטימי להעביר 3-4 שעות במקום על כוסית רקי או כוס קפה. 
רוב הלקוחות מעבירים בדרך זו כמעט את כל ערבי השבוע. 
 
סופרמרקט -  כ 300 מטר מבתי המלון מצוי סופרמרקט גדול וחדיש שמציע מכל טוב פירות ירקות גבינות נקניקים לחם ומוצרי יסוד וכל מה שצריך יחד עם קפה לקחת מבחר מאפים חמים ואפילו סלטי פירות חתוכים ומוכנים לאכילה פתוח מהבוקר ועד 21:00. 
 
טיולי רגל -  חודשי החורף, האביב וסוף הסתיו מצויינים לטיולי רגל. רנטה, הולנדית שקבעה את מגוריה בקרפטוס מדריכה  טיולי רגל של החל מ 3 שעות ועד 7 ימים. 
 לפרטים טל 00306993604071. 
 
נהג מונית - מחוץ לעונה נהגי המוניות אינם מסתובבים סתם ברחוב ואינם נמצאים ללא הזמנה אפילו לא בשדה התעופה. אם אינכם בקטע של טרמפים,  יש להזמין מונית מראש. 
 לי אישית יצא להשתמש בשירותיו הטובים של  Manolis 
00306974393475. 
 
בקיצור ספר טוב, ביגוד חם, נכונות לשיחה עם המקומיים וקצת מזל עם מזג האוויר ואתם מסודרים.